Украинската фудбалска ѕвезда првпат е во татковината од почетокот на воената инвазија

by Fokus

Украинската фудбалска ѕвезда Олександр Зинченко вели дека неговото прво патување во татковината по руската инвазија било тешко да се сфати.

26-годишникот кој е ѕвезда во Арсенал беше принуден од далеку да гледа како пустошот се шири низ Украина, но продолжи да ја користи својата платформа за да ја подигне свеста за маките на неговата земја.

И покрај тоа што имаше бројни настапи за својата земја од почетокот на војната, дефанзивецот не можеше да се врати дома поради напорниот распоред на натпреварите во Премиерлигата, но со завршувањето на сезоната на англискиот фудбал, тој беше во можност од прва рака да ја види реалноста. на војната.

– Сосема е поинаку кога ги гледате сите овие вести од вашиот телефон, од далеку – вели тој за CNN Sport, размислувајќи за своето патување.

-Најпрво, би сакал да кажам дека сум пресреќен што се враќам во мојата земја каде што сум роден и израснат и каде што се чувствувам најдобро во себе.

-Да бидам искрен, не сум сигурен дали имам доволно емоции за да им го покажам тоа на другите луѓе кога ќе ги видите сите овие работи. Но, има многу мисли во мојата глава, вели Зинченко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alex Zinchenko (@zinchenko)

Мотивиран да направи разлика, Зинченко неодамна стана амбасадор на UNITED 24 – организација за собирање средства основана од украинскиот претседател Володимир Зеленски – и ја води иницијативата за обнова на училиштата заедно со легендарната украинска фудбалска ѕвезда Андриј Шевченко.

Двојката организираше хуманитарен натпревар кој ќе се одигра на стадионот на Челзи, Стемфорд Бриџ во Лондон на 5 август, а приходите ќе бидат наменети за проектот за реновирање.

Поранешниот капитен и менаџер на репрезентацијата на Украина претходно изјави за CNN Sport дека бил длабоко погоден од војната и признал дека бил „лично трогнат“ од посетата на училиштето оваа недела. Тој, заедно со многу други украински спортски ѕвезди, одговори на повикот на Зеленски да ја задржи Украина во насловите и смета дека е негова должност да зборува со медиумите за такви теми. „Ја користам секоја прилика јавно и користам интервјуа за да ги потсетам луѓето дека војната сè уште трае во Украина“, вели тој.

– Ги браниме најважните основи на слободата на демократијата и нашиот народ, нашите војници, ги ризикува своите животи за да ја заштити нашата земја, да ја брани нашата земја. За мене е чест да ја претставувам мојата земја и да и помагам на мојата земја.

И Зинченко и Шевченко имаат деца, што според нив го отежнало одењето на училиште.

Зинченко, кој минатиот месец објави дека тој и неговата партнерка го очекуваат своето второ дете, предупреди дека лузните од војната ќе бидат подлабоки отколку што многумина мислат.

Поврзани новости