Украина тврди дека го убила командантот на руската Црноморска флота

by Fokus

Украинската армија денес тврдеше дека го убила командантот на руската Црноморска флота во напад на нејзиното седиште што се случи во петокот во Севастопол, во анектираниот Крим.

-Триесет и четворица офицери, вклучително и командантот на руската црноморска флота, загинаа по нападот, објавија украинските специјални сили на Телеграм, без да наведат никакви докази.

-Повредени се уште сто и пет лица. Зградата на штабот не е поправена, потврди истиот извор.

Агенцијата АФП наведува дека не може да ги потврди овие тврдења, додека Москва речиси никогаш не известува за загуби во Украина, дури и кога станува збор за високи функционери.

Русија во петокот извести дека само еден војник се води за исчезнат откако во напад тешко е оштетено седиштето на руската Црноморска флота.

Нападот ја илустрира тешкотијата на руската противвоздушна одбрана во спротивставувањето на редовните напади на украинскиот полуостров, кој беше анектиран од Русија во 2014 година и е важен логистички центар за силите на Москва.

Украина вети дека ќе ги врати сите територии окупирани од Москва, вклучувајќи го и Крим.

Поврзани новости