Уапсен е уште еден обвинет дека е вмешан во масакрот во Москва

by Фокус

Уапсен е единаесеттиот обвинет во случајот со терористичкиот напад на Крокус, Мухамед Зоир Шарипзода, соопшти судот.

-Окружниот суд избра мерка за превенција против Шарипзода Мухамед Зоир, родум од Република Таџикистан, кој е обвинет за сторено кривично дело од став „б“ од дел 3 од член 205 од Кривичниот законик (“ Терористички чин“)“ – изјави соговорникот на агенцијата РИА Новости.

Пукањето и пожарот во концертната сала Крокус во Красногорск се случија вечерта на 22 март. Неколку мажи упаднаа во зградата, пукајќи во луѓето од непосредна близина и фрлајќи запаливи бомби.

Според последните податоци на Министерството за вонредни состојби, во нападот загинале 144 лица.

Во тој случај претходно беа уапсени десет обвинети, меѓу кои и четворица државјани на Таџикистан, кои според истрагата биле директни извршители на терористичкиот напад.

Покрај тоа, на 1 април во Дагестан беа приведени четворица странци кои учествуваа во финансирањето и обезбедувањето оружје на криминалците кои го нападнаа Крокус.

Еден ден претходно, безбедносните сили уапсија уште тројца централноазијци осомничени за вмешаност во терористички напад во Москва, Екатеринбург и Омск.

Минатата недела директорот на ФСБ, Александар Бортников, изјави дека првото сведочење на уапсениот ја потврдува украинската трага.

Според Истражниот комитет, терористите по нападот заминале кон Киев за да ја добијат наградата. Руските разузнавачки служби сметаат дека зад ова злосторство стојат САД и Велика Британија, анализираат локалните медиуми.

Поврзани новости