Ципрас за „Фајненшл Тајмс“: Одлуката за преговори ќе покаже дали ЕУ може да биде храбар како младата, динамична балканска земја

by fokus 18:55
18:55

Алексис Ципрас, поранешниот грчки премиер, а сега лидер на опозцијата во таа земја за угледниот „Фајненшл Тајмс“ пишува дека ЕУ мора да донесе храбра одлука за Балканот во однос на отворање пристапни преговори.

-Во наредните неколку дена, Европскиот совет ќе донесе одлука дали да ја покани Северна Македонија да отвори официјални разговори за влез во ЕУ. Таа одлука ќе покаже дали блокот може да биде храбар како младата, динамична балканска земја која тропа на нивната врата. Изборот ќе биде дали да се приврзе цврсто Северна Македонија и западниот Балкан кон ЕУ, или да се ризикува да ги втурне во нова криза и да даде сигнал дека болните реформи не се наградени. ЕУ има можност да докаже дека е сигурна сила за мир и економски развој. Одлуката за почеток на разговорите за пристап ќе биде силен одговор на силите кои имаат за цел да ја потопат Европа – и Балканот – повторно да се вратат во национализам, унилатерализам и фрагментација. На крајот на краиштата, договорот од Преспа, потпишан на 17 јуни минатата година од министрите за надворешни работи на Грција и Северна Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров, направи повеќе од отклучување на изгледите за членство во ЕУ. Тој ја истакна важноста на самиот европски проект, во еден од најтешките моменти, посочува Ципрас.

- Advertisements -

Тој, меѓу другото, посочува дека постигнувањето на договорот бараше силна политичка волја, напорни дипломатски напори и ниво на меѓусебно почитување и искрен дијалог што требаше да го негуваме и заштитиме низ многу тешки пресврти. Изгледите за пристапување во ЕУ, додава, беа составен дел од разговорите и силна сила за обезбедување поддршка за договорот.

Поврзани новости