Трамп ќе се сретне со Макрон и Меркел

by fokus 21:07
21:07

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се сретне со францускиот колега Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел на маргините на самитот на НАТО во Лондон, следната недела, соопшти денеска Белата куќа.

Самитот во Лондон ќе се одржи во вторник и среда, а предвидено е Трамп да се сретне и со британскиот премиер Борис Џонсон.

- Advertising -

Како што пренесуваат светските агенции, самитот ќе се одржи кратко време откако Трамп рече дека некои членки на НАТО издвојуваат многу малку средства за одбрана.

Поврзани новости