Тони Јакимовски излезе од притвор по една година зад решетки

by fokus 15:11
15:11

По речиси една година помината зад решетки, од притвор излезе Тони Јакимовски, поранешен шеф на кабинетот на екс директорот во УБК, Сашо Мијалков, а обвинет во случајот „Спец каса“.

Јакимовски на последното рочиште за „Таргет и Тврдина“, каде што исто така е обвинет, дојде сам, без вообичаената затворска придружба. Од Кривичниот суд за „Фокус“ потврдуваат дека Јакимовски се брани од слобода од 11 февруари.

- Advertising -

Одлуката за замена на притворот со гаранција ја донел Кривичен совет на Основниот суд Скопје 1. На Јакимовски му се изречени мерки на претпазливост, односно одземен му е пасошот, а има и обврска еднаш во неделата да се јавува во судот.

Тој заврши во притвор минатата година во март, по барање на Обвинителството за организирање на криминал и корупција, а како осомничен во случајот „Спец каса“, односно за проневера на 825.000 евра, кои биле наменети за оперативни акции во УБК.

Јакимовски одреден период помина во истражниот затвор „Скопје“ и како обвинет во случајот на СЈО, „Таргет и Тврдина“, односно за нелегалното масовно прислушување во УБК.

В.В.

 

Поврзани новости