Терористот од Виена Кујтим Фејзулаи имал соработници и од Македонија

by Фокус 17:15
17:15

Терористот Кујтим Фејзулаи, кој неодамна изврши напад во Виена, имал соработници од три земји, меѓу кои и од Македонија.

Портпаролката на виенското Јавно обвинителство Нина Бусек изјави дека голем дел од соучесниците кои се на возраст од 18 до 28 години се Австријци, но некои од нив во земјата дошле од Македонија, Косово и Бангладеш.

- Advertisements -

Бусек не прецизира дали меѓу тие што се во притвор има луѓе по потекло од Македонија.

Поврзани новости