(ВИДЕО) Терорист признава дека за 5.000 евра прифатил да го направи масакарот во Москва

by fokus

Руските медиуми го објавија испрашувањето на еден од приведените под сомнение дека го нападнал трговскиот центар Крокус во околината на Москва.

Видеото трае две и пол минути. На снимката, човекот се претставува, го дава својот датум на раѓање и тврди дека добил инструкции преку Телеграм, каде што „ја слушал лекцијата на проповедникот“, а помошникот на проповедникот го контактирал пред околу еден месец.

За нападот на човекот му биле ветени околу 500 илјади рубли (5.000 евра) , кои требало да му бидат префрлени на картичката, вели тој во видеото, во кое тврди дека е таксист.

Телеграмските канали База и „Внимание, вести“ напишаа дека за терористичкиот напад се осомничени државјани на Таџикистан. Тие објавија податоци за четири лица, меѓу кои Исмолов, Насридинов и Назаров.

Поврзани новости