Технички дефект е причината за падот на хеликоптерот со иранскиот претседател

by fokus

Причината за хеликоптерската несреќа во која загина иранскиот претседател е техничка неисправност, објавија иранските државни медиуми.

Тие кусо изјавија дека до несреќата дошло по технички дефект и дека нема индиции за кривично дело, пренесува Вашингтон пост.

Да потсетиме, иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговиот министер за надворешни работи загинаа вчера во хеликоптерска несреќа. Иранската државна агенција првично ги наведе лошите временски услови во областа како причина за несреќата, поради која хеликоптерот се урнал на самиот врв на планината. После тоа се запалил, а останала само опашката.

Поврзани новости