Таткото загинал додека се обидувал да го заштити својот син со своето тело за време на земјотресот во Мароко

by Fokus

Повеќе од 2.100 луѓе загинаа, а уште 2.421 беа повредени во разорниот земјотрес што во петокот го погоди Мароко.

Состојбата е особено тешка во селото Амизмиз, кое е претворено во куп урнатини. Жителката Хафида, плаче, раскажува како нејзиниот брат Милуд живеел во една од куќите кои биле уништени во земјотресот.

Таа рече дека Милуд бил шеф на локалната полиција, а тој живеел во куќата со сопругата и нивните две деца. Најмалото дете, ќерката, преживеа и сега е во болница во Маракеш со скршена нога. Неговата сопруга и нивниот син се уште се водат како исчезнати, додека телото на Милуд е пронајдено.

Лежеше над синот обидувајќи се да го заштити. Починал при уривање на зградата, утврдено е дека има повреди на главата, вели таа.

Хафида не верува дека сопругата и синот на Милуд ќе бидат пронајдени живи. Таа за Скај њуз изјави дека на почетокот се слушал нивниот плач, но…

Поврзани новости