Тамара Димовска конечно заминува на операција во Турција

by Фокус 13:43
13:43

Деветгодишната Тамара Димовска од Велес, која има искривување на рбетот конечно ќе замине на операција во Турција на сметка на државата, информираа преку соопштение од Фондот за здравство. Таму ќе и биде извршен седмиот оперативен зафат, со што се очекува подобрување на нејзината здравствена состојба.

– Комисиите за лекување во странство при ФЗОМ донесоа позитивно решение и осигуреното лице Т.Д. ќе биде испратено на лекување во реномирана болница во Турција – се наведува во соопштението од ФЗОМ.

Нејзината мајка вчера преку фејсбук се пожали дека цело време се заглавени во административни процедури, а здравствената состојба на нејзиното девојче се повеќе се влошувала.

Поврзани новости