СЗО: Корона вирусот не потекнува од лабораторија, туку од лилјаци

by Fokus 13:49
13:49

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека сите докази укажуваат дека новиот корона вирус го пренеле лилјаци на луѓе во Кина кон крајот на минатата година и не потекнува од лабораторија.

– Сите докази укажуваат дека вирусот потекнува од животни и не бил направен, или манипулиран од научници, рече портпаролката на СЗО, Федела Чаиб, на конференција во Женева.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Се уште не е јасно како вирусот се пренесувал од животни на луѓе.

Поврзани новости