Светско првенство во кошарка 2023 година – Србија во финалето

by Fokus

Пред точно 21 година, репрезентацијата на тогашна СР Југославија, сојузот на Србија и Црна Гора, ја освои титулата светски шампион во американски Индијанаполис, а тимот од клупата го предводеше Светислав Пешиќ.

Две децении подоцна Србија предводена од искусниот селектор Пешиќ повторно ќе се бори за златото во финалето на Мундобаскетот во Азија против победникот од дуелот САД – Германија.

Србија во полуфиналето ја победи Канада со 95:86.

Србија и Германија како најдобро пласирани европски селекции на овој турнир обезбедија пласман на Олимписките игри во Париз во 2024 година.

Богдан Богдановиќ ја предводеше Србија со 23 поени, Никола Милутинов оствари нов дабл-дабл со 16 поени и 10 скока, додека големо изненадување за Канаѓаните беше Огњен Добриќ, кој исто така постигна 16 поени.

Марко Гудуриќ го заврши мечот со 12 поени, но со неколку коша во важни моменти, додека Алекса Аврамовиќ покрај сензационалната одбрана на Гилџус-Александар успеа да постигне 10 поени.

Од салата за јавно обраќање на Филипините, еден од тројцата домаќини на Мундијалот, песната „Ослободени од желба“ на италијанската пејачка Гејл Рикато, која во последните години стана голем хит меѓу обожавателите ширум светот, особено во Србија – прочитајте повеќе за тоа.

По натпреварот, во соблекувалната играчите на Србија и членовите на стручниот штаб се поздравија со парафразиран мускетарски извик, во стилот на Пешиќ: „Сите за еден, еден за сите“.

Така српските играчи го одиграа целиот турнир досега.

Како и против Литванија во четвртфиналето, Србија одигра многу паметно и трпеливо против Канада, чиј ’рбет е составен од кошаркари од НБА лигата.

Покрај почетното водство на Канада од 1:0, Србија водеше во текот на целиот натпревар, најчесто двоцифрено.

Во првото полувреме орлите ги носеа Богдановиќ во нападот и Аврамовиќ во одбраната, кои ги полудеа канадските играчи со брзи раце, крадејќи топки, изнудуваа фаули во нападот.

Ослабена Србија, без неколку играчи, пред се Никола Јокиќ, најдобриот играч во НБА минатата сезона, но и Борис Симаниќ, кој за време на турнирот доживеа удар, а потоа направи две операции и му го извадија бубрегот.

„Не знам што да кажам мајко, полна сум со впечатоци. Многу сум среќен и задоволен, се исплатеше целата напорна работа и тренинзи“, изјави Богдановиќ по мечот за РТС.

„Многумина не веруваа во нас, но покажавме како се бориме. Ќе дадеме се од себе да покажеме заби во финалето, ќе одиме на златото“, продолжи Добриќ.

Поврзани новости