Суспензија за Меси на две недели!

by Fokus

Францускиот фудбалски шампион ПСЖ го казни аргентинскиот ас Лионел Меси поради неговото патување во Саудиска Арабија, без притоа да побара дозвола од клубот.

Меси отпатувал на прошетка до Саудиска Арабија со семејството, без да побара дозвола од клубот. Наводно пропуштил и еден тренинг со соиграчите.

ПСЖ реши да не прави никаков исклучок, па и Аргентинецот да има третман како и сите други во клубот, па поради тоа ја доби казната.

Врачена му е суспензија од две недели во кои нема да игра на натпреварите на тимот, а нема да добие ниту плата за овој период.

Договорот на Аргентинецот со клубот од Париз истекува по крајот на оваа сезона и се поизвесно е дека тој ќе стави крај на авантурата во Франција.

 

Поврзани новости