Судот ги штити Јанакиески и Канческа-Милеска од медиумите

by fokus 13:30
13:30

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека нема да каже кога ќе бидат сослушани министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески кои се осомничени, за да ги заштител од „медиумски спектакл“.

-Ја информираме јавноста дека со оглед на тоа што со постапките на СЈО се прават спектакли со кои секојдневно се занимава јавноста преку прес–конференции и телевизиски излагања, а истовремено не се води сметка за презумијата на невиност и за законитоста на постапките, судот, респектирајќи го дигнитетот на судската власт, нема да учествува во ваков вид спектакли туку, наместо тоа, отсега благовремено и прецизно ќе ја информира јавноста за сите донесени одлуки преку соопштенија, велат од Судот.

- Advertisements -

Специјалното јавно обвинителство уште во четвртокот испрати барање до Судот на двајца осомничени да им бидат одземени пасошите и еднаш неделно да се јавуваат кај службено лице во судот, за што тие уште не се повикани на распит.

Поврзани новости