Стигна првата реакција на Русија за изборите во ЕУ и шокантниот потег на Макрон

by Fokus

Еден ден по интересните избори за Европскиот парламент, пристигна првата реакција на Кремљ, еден од најважните актери на европскиот континент.

Според Политико, Русија дефинитивно внимателно ги следела резултатите од изборите во ЕУ. Шокантната одлука на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти парламентот и да распише избори по тешкиот пораз на неговата партија на изборите за ЕУ ​​и успехот на екстремната десница во земјите од целиот континент станаа главна вест на насловните страници во руските медиуми.

Бидејќи Макрон неодамна ја предводеше акцијата за распоредување западни сили во Украина, можеби не е изненадувачки што тонот во руските медиуми беше радосен.

„И покрај фактот што досега проевропските партии ги задржаа своите водечки позиции, со текот на времето десничарските партии ќе бидат зад нивните петици“, изјави портпаролот на рускиот претседател.

Шефот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин, на Телеграм напиша дека „Макрон и Шолц се држат до власта со своите последни сили“, користејќи ја можноста да се нафрли на германскиот канцелар Олаф Шолц, чии социјалисти го зазедоа третото место далеку зад крајната десница Алтернатива за Германија (AfD).

„Вистинската одлука за нив би била да поднесат оставка и да престанат да се потсмеваат со своите граѓани“, рече Володин, кој претседаваше со долниот дом на рускиот парламент од 2016 година и беше агресивен поддржувач на рускиот претседател Владимир Путин.

Според Володин, резултатите од изборите во Франција и Германија не се изненадувачки со оглед на тоа што „економијата стагнира, има миграциска криза и земјите се вовлечени во војната во Украина против сопствените национални интереси“.

Поврзани новости