Средношколците со герила акција „Свирни за поддршка“

by Фокус 13:16
13:16

Средношколскиот Пленум денеска со нова герила акција и со транспаренти „Свирни за поддршка“  ги анимираат возачите кои се движат по улицата да свират со автомобилите и автобусите и натој начин да им изразат поддршка.

Тие веќе четврти дена кампуваат во паркот на новинари, наспроти Министерството за образование, очекувајќи дека министерот Абдулаќим Адеми ќе одговори позитивно на нивните барања, а тоа е враќање на стариот концепт на државна матура и укинување на екстерното тестирање.

- Advertisements -

Тие досега имаа три средби со преставници на МОН, но се уште нема никаков договор.  Средношколците остануваат на кампот се до остварување на нивните барања. За денеска, најавено е и дека претставници од Наставничкиот пленум ќе се сретнат со евроамбасадорот Аиво Орав.

Поврзани новости