Спектакл во најава во полуфиналето на ЕУРО 2024 – традицијата вели дека кој ќе победи на овој меч, ќе го освои шампионатот

by Fokus

Првиот полуфинален натпревар на ЕП во фудбал во Германија ќе го одиграат Шпанија и Франција кои во 21 часот се среќаваат на „Алијанц арената“, а мечот ќе го суди словенечкиот судија Славко Винчиќ.

Двете фудбалски велесили вечерва ќе излезат на познатиот терен во Минхен и навивачите треба да уживаат во вистински фудбалски спектакл.
Франција ја оправда улогата на еден од главните фаворити на ова ЕУРО, носена од цврстата одбрана која досега прими само еден гол, стигна до самиот крај и денеска ќе го има убедливо најтешкиот тест досега во формата на Шпанците.

Пред ова ЕП „црвената фурија“ не беше меѓу главните фаворити, но со своите настапи покажа убедливо најмногу од сите репрезентации на турнирот.

Напаѓачката игра на Луис де ла Фуенте ги воодушеви сите на турнирот, а вистински удари на шампионатот се крилата Јамин Ламал и Нико Вилијамс, кои апсолутно „експлодираа“ на ова ЕУРО.

Што се однесува до патот до полуфиналето, двете репрезентации без поголеми проблеми ја минаа групата, бидејќи Шпанија тоа го направи од првото место во групата, додека Французите пропуштија можност да го сторат тоа ремизирајќи со Полска во последното коло (1:1) и со тоа го отежна патот во нокаут фазата.

Сепак, како што често се случува со оваа одлична генерација на „галски петли“, тоа не им беше проблем и остварија победи над Белгија и Португалија.

Против Белгијците беа подобриот ривал во текот на целиот натпревар, ја контролираа играта и на крајот заслужено славеа со автоголот на Јан Вертонген.

Беше многу потешко против Португалците, во текот на 120-те минути видовме многу тврд натпревар, двете селекции пропуштија неколку добри прилики, но најмногу беа фокусирани да го бранат својот гол и очекувано имаше пенали кои беа кобни за Португалците.

Французите многу рутински петпати ја гаѓаа мрежата за Диого Коста, кој против Словенија одбрани дури три пенали.

Шпанија во осминафиналето рутински ја заврши работата против Грузија (4:1), додека во четвртфиналето, во финалето пред финалето, на навивачите им приреди вистински спектакл со Германците.

Виден е еден од најдобрите натпревари на ЕП, двете селекции одиграа одлично, а предноста што Олмо и ја донесе на „фуријата“ ја „поништи“ Флоријан Вирц, па мечот отиде во продолженија.

Во нив „панцерите“ беа поблиску до триумф, играа подобро бидејќи шпанскиот селектор ги смени сите напаѓачи и внесе малку поодбранбени играчи. На Германците дури им беше досуден и очигледен пенал во средината на судиското продолжение, а на крајот од истиот меч срцата на повеќето навивачи на трибините ги скрши Микел Мерино, кој со магичен погодок го одведе својот тим во полуфиналето.

Што се однесува до историскиот успех на овие селекции на ЕП, не треба да се трошат премногу зборови, Шпанија дури трипати ја освојуваше конкуренцијата, а Франција двапати.

Овие гиганти се сретнаа четирипати на европските првенства, Французите двапати славеа со нерешен резултат и една победа на Шпанија, а најпознатиот меч беше одигран во финалето во 1984 година, кога „галските петли“ ја освоија првата европска титула пред нивните навивачи со головите на Платини и Белон.

Исто така, она што вреди да се истакне е дека секогаш кога овие тимови се среќавале во нокаут фазата на ЕУРО, победникот од тој меч продолжувал да го освојува натпреварувањето (Франција во 1984 и 2000 година и Шпанија во 2012 година).

Важна точка за вечерашната средба ќе биде отсуството на играчи, Шпанците ќе играат без суспендираните Каравахал и Ле Норман, а веројатно и без повредениот Педри, што е голем минус за „фуријата“.

Поврзани новости