СП со реакција за бесплатниот превоз: Сосема случајно пред избори

by Фокус 22:01
22:01

Студентскиот пленум на својата страница објави куса реакција на најавата на премиерот Никола Груевски дека ќе се воведе бесплатен превоз за студентите од државните универзитети.

-Ја поздравуваме реформата (бесплатен автобуски превоз за студенти) за која беа потребни 10 години да се донесе… Сосем случајно пред избори. Никола, да те потсетиме дека ние сме студенти, а не овци!, пишува на страницата на Студентскиот пленум.

- Advertisements -

Премиерот Никола Груевски денешното обраќање на свечената академија по повод утрешниот празник Свети Климент Охридски го искористи за да промовира два нови проекти на Владата. Едниот од нив е обезбедување бесплатен превоз за студентите од државните универзитети, а вториот средношколска среда во која средношколците ќе имаат бесплатен железнички превоз, бесплатен билет за жичницата на Водно, како и бесплатни карти за во кино и театар.

Поврзани новости