Советот на јавни обвинители и одобри 12 помошници на Јанева

by Фокус 18:10
18:10

Наместо првично предвидените 14, специјалната обвинителка доби 12 помошници со кои ќе работи на предмети кои произлегуваат од „бомбите“ на опозцијата. Советот на јавни обвинители денеска на Јанева и одобри уште пет помошници, како што велат, на нејзино барање.

Како што објасни Советот, специјалната обвинителка денеска околу 12 часот доставила ново барање и побарала уште пет нови обвинители, покрај претходно одобрените седуммина.

- Advertisements -

-Јанева достави појаснувања и наведе нови околности, кои за Советот на јавни обвинители беа прифатливи, рече претседателот на Советот, Петар Аневски.

Од оние седум обвинителни што беа на списокот на Јанева и чекаа да бидат одобрени од Советот, отфрлени беа Дарко Јакимовски и Снежана Бундалевска, а Советот ги одобри Гаврил Бубевски, Милица Ристевска, Трајче Пеливанов, Артан Ајрон, како и Лиле Јанева, која работеше на случајот „Пуч“ против Зоран Заев.

Поврзани новости