Советот на Федерацијата на Русија ја ратификуваше анексијата

by fokus

Горниот дом на рускиот парламент денеска гласаше за одобрување на анексијата на четири украински региони во Русија, додека Москва се подготвува за формално анексија на територијата што ѝ припаѓаше на Киев за време на нејзиниот седуммесечен конфликт.

На седницата, Советот на Федерацијата едногласно го ратификуваше законодавството за анексија на регионите Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје во Украина, по слично гласање во Државната дума, долниот дом на Русија, вчера.

Путин потпиша анексија на четири украински региони, осуди од Киев и од Западот.

 

Поврзани новости