Сопатничката на Спасов дала исказ дека никој не тропал по возилото

by fokus 17:01
17:01

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одржа прес конеференција на која ги соопшти деталите од полициската истрага за случајот со Диме Спасов. Според истрагата, констатирано е дека возилото било управувано од Диме Спасов. Во двете сообраќајќи го напуштил местото и во потерата од полицијата не ги почитувал знаците да застане.

Министерот соопшти дека после застанувањето на Спасов од полицијата, утврдено е дека има сопатник, лицето Т.К. кое дава изјава дека возач е Д.С. и кое дава информации дека немало никакво тропање по возилото на Д.С.

- Advertisements -

Против Диме Спасов ќе бидат поднесени три прекршочни пријави за напуштање на место на сообраќајна несреќа, за непостапување по наредба на униформирани полициски службеници и неприспособување на возилото кон условите на патот.

Спасовски информираше дека се уште се преземаат дејстивија за поплаката на Диме Спасов дека го бркале Албанци од Серава.

 

 

Поврзани новости