Сообраќајот на патот Прилеп-Кавадарци после Плетвар со повремени прекини поради силен ветер и снег

by fokus 19:10
19:10

На патниот правец Прилеп – Кавадарци после планинскиот превој Плетвар од селото Беловодица до селото Тројаци во должина од четири километри сообраќајот се одвива со повремени прекини поради силен ветер и поголеми наноси од снег на коловозот, соопшти Автомото сојузот.

Екипите на ЈП Македонијапат, како што информираат, работат на расчистување на коловозот и нормализирање на сообраќајот.

- Advertising -

Сообраќајот за тешките товарни возила на патниот правец Кавадарци – Прилеп преку планинскиот превој Плетвар од 11 часот се одвива со пропуштање на тешките товарни возила со пауза од 10 до 15 минути. За останатите видови на возила сообраќајот се одвива нормално во зимски услови. На патниот правец Прилеп – Кавадарци преку планинскиот превој Плетвар задолжителна е употреба на зимска опрема за тешките товарни возила, додека за останатите видови на возила сообраќајот се одвива нормално во зимски услови.

Од ЈП Македонијапат информираат дека од 18 часот на патниот правец Делчево – ГП Делчево се укинува задолжителната употреба на зимска опрема за тешките товарни возила.

Сообраќајот на патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Врнежи од слаб снег се бележат во Делчево, но во моментов не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Поврзани новости