Сојузот на борците од НОАВМ за интервјуто на Заев: Очекуваме премиерот да се огради од изнесените ставови

by fokus 14:18
14:18

Сојузот на борците од Народноослободителната и антифашистичка војна на Македонија 1941-1945 и членовите продолжувачи се изненадени од, како што велат, неодмерените квалификации на премиерот Зоран Заев, изнесени во интервјуто дадено на бугарски медиум.

-Како учесници во најсветлиот дострел на вековната борба на македонскиот народ за своја слобода – НОБ, се чувствуваме навредени од омаловажувањето на нашата борба. Погодени сме што со тоа се врши ревизија на општоприфатената оцена од светската историја за Втората светска војна.

- Advertisements -

Очекуваме премиерот да се огради од изнесените свои ставови, се вели во соопштението на Сојузот на борци од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните подржувачи.

Поврзани новости