Собранието едногласно се распушти, избори на 12 април

by fokus 16:56
16:56

Со 108 гласа „за“ денеска се распушти Собранието, со што се исполнија условите предвремените избори да се одржат на 12 април, како што претхоно беше договорено.

На распуштањето му претходеше тензичен ден во Собранието, особено на гласањето на Законот за јавно обвинителство.

- Advertising -

Пред самото распуштање експресно беа изгласани и Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Законот за управување со предметите во судовите и Законот за заштита на лични податоци, Законот за инспекторатот за употреба на јазиците и Законот за урбано зеленило.

Поврзани новости