Со ковид протоколи отворено годинешното издание на фестивалот „Браќа Манаки“

by fokus

Вечерва во Битола свечено е отворено 41. издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, кој годинава поради пандемијата од ковид-19 ќе трае само еден ден.

На сцената во Битола ќе биде доделена наградата на ДФРМ „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ чиј добитник е режисерот Столе Попов, а за присутната публика ќе биде емитувано видео обраќање на добитникот на „Златната камера 300 за животен опус“ Јануш Камински, како и видео обраќање од ново избраниот претседател на Меѓународната асоцијација на кинематограферите-ИМАГО, Кејс Ван Острум.

Според протоколот, вечер на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола за големиот културен настан ќе говорат покоровителот на фестивалот, Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, градоначалникот на Битола, Наташа Петровска, амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, претседателот на ДФРМ, Игор Иванов и Гена Теодосиевска, директорка на фестивалот.

Поврзани новости