СЈО денеска треба да го објави новиот шестмесечен извештај

by fokus 11:56
11:56

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да го објави вториот извештај за својата работа во изминатите шест месеци.

Според законот, СЈО извештајот го доставува до Советот на јавни обвинители и до Собранието, кое се уште не е конституирано.

Минатата година, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, го образложуваше извештајот во Собранието и одговараше на пратенички прашања. Сепак, СЈО има законска обврска да достави извештај, но не и да го образложува.

Поврзани новости