Шолц против екстрадицијата на Асанж: Британските судови да му ја дадат потребната заштита на основачот на Викиликс

by Fokus

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека ќе ја поздрави одлуката на британските судови со која ќе се заштити основачот на Викиликс, Џулијан Асанж од екстрадиција во САД.

Според Шолц, би било добро ако британските судови му ја дадат потребната заштита на Асанж за да избегне екстрадиција во САД, објави Ројтерс.

Американските обвинители бараат на Асанж (52) да му се суди во САД за објавување на огромен број доверливи американски воени и дипломатски информации на Викиликс.

Доколку Асанж го добие својот случај пред Високиот суд на Велика Британија по жалбата на одлуката на Врховниот суд на Обединетото кралство за негово екстрадирање во САД, ќе се одржи ново жалбено рочиште за да се преиспита прашањето за екстрадиција.

Сослушувањата пред британскиот Висок суд беа одржани на 20 и 21 февруари, а судот допрва треба да ја објави својата одлука.

Доколку загуби, преостанатата опција на Асанж ќе биде пред Европскиот суд за човекови права, а неговата сопруга Стела Асанж рече дека доколку е потребно, неговите адвокати ќе се обратат до европските судии.

Поврзани новости