Шекеринска: Македонскиот народ ќе остане во Преамбулата

by fokus

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска во вечерашната дебата на телевизија Телма рече дека македонскиот народ нема да биде избришан од Преамбулата на Уставот.

-Македонскиот народ нема да биде избрашан од Преамбулата. Јас се сеќавам на лични дезинформации кои се ширеа и после 2001 година. Во Преамбулата ќе остане и македонскиот народ, и сите други народи. Се лутам кога за најважните прашања се шират лаги. Оние одлуки на АСНОМ кои се основи на нашата држава ќе бидат потврдени, рече Шекеринска.

Поврзани новости