Шефот на делегацијата на ЕУ: Нема рок за Србија да воведе санкции кон Русија

by fokus

Шефот на делегацијата на Европската унија во Србија, Емануел Жофре, изјави дека „не постои рок до Белград“ да воведе санкции кон Русија, но дека ова прашање „привлекува внимание“ во европските метрополи и во европскиот Парламентот, пренесе Бета.

„Нема даден рок за Белград (да воведе санкции кон Русија), но ова прашање привлекува големо внимание во европските метрополи, во Европскиот парламент и воопшто во Брисел, бидејќи тоа е прашање што се однесува на иднината на целиот континент, нашата безбедност и нашиот просперитет“, изјави Џофре за неделникот „Време“.

Според него, Европската комисија во овогодинешниот извештај утврдила дека Србија уназадила во однос на усогласувањето на надворешната и безбедносната политика, но дека „тие се надеваат дека целосно ќе се приклучат на заедничкото противење на руската агресија“.

Тој повтори дека прашањето за усогласување со надворешната и безбедносната политика на ЕУ не е ново, туку е присутно од самиот почеток на пристапните преговори.

Поврзани новости