Серија земјотреси го погодија Крит за помалку од половина час

by Fokus

Најмалку три земјотреси утринава го погодија грчкиот остров Крит за помалку од половина час, јавува EMSC.

Првиот земјотрес е регистриран во 7 часот и 57 минути по наше време и бил со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала.

Само три минути подоцна, точно во 8 часот, следеше нов земјотрес, со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала.

Најсилниот земјотрес досега е регистриран во 8 часот и 17 минути, исто така на овој грчки остров. Измерено е 4,2 степени според Рихтеровата скала, пренесува EMSC.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Поврзани новости