СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ преку соопштенија се препукуваат за законот за отпишување камати

by fokus 13:46
13:46

Владејачката и опозициската партија преку соопштенија се препукуваат за тоа чив е поднесениот закон за отпишување камати.

Од опозициската партија утрово испратија соопштение во кое велат дека тие го поднеле законот.

- Advertisements -

„Законот за отпишување на камати за наплати на долгови кои произлегуваат од вршители на комунални дејности, телефонија, мобилни и кабловски оператори, одржување на заеднички простории и одводнување на земјиште, кој вчера беше усвоен во Собранието на Република Македонија е предлог на опозицијата во корист на граѓаните. Добро е што СДСМ собра храброст да поддржи мерка со која ќе се влијае на стандардот на граѓаните кои ги трпат последиците од неспособноста и неодговорноста на расипничката власт“, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од СДСМ пак, одговараат дека ВМРО-ДПМНЕ 11 години немала донесено закон за отпишување камати и дека ниту сега нема пратеник од опозицијата кој го потпишал законот.

„Останува фактот дека ВМРО-ДПМНЕ 11 години ниту предложи ниту изгласа ваков закон за да им помогне на граѓаните. За жал ниту во поднесувањето на сегашниот Закон не е потпишан пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Поддршката и потписот од коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ е за поздравување. Очекуваме пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на дело да ја покажат оваа декларативна поддршка за Законот за отпис на каматите со гласање во Собранието на Република Македонија. Тоа е во интерес на сите граѓани“, стои во соопштението на владејачката партија.

Поврзани новости