СДСМ: ДУИ ја комплицира политичката криза

by Фокус 14:41
14:41

Со денешниот потег еднострано да ја напушти техничката влада, формирана согласно Договорот од Пржино за спроведување на слободни, фер и демократски избори, ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во земјава, реагираат од СДСМ.

„Во периодот кога во рамки на проектот „Вистината за Македонија“ беа објавувани докази и аргументи за криминалот и курупцијата на коалициската влада и кога стана јасно дека масовното незаконско прислушување на граѓаните се спроведувало во МВР, ДУИ ниту еднаш не повика на одговорност. Ниту ДУИ не го повика својот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ на одговорност, ниту пак функционери од ДУИ, коишто учествувале или дозволиле масовна операција за наршување на приватноста на граѓаните, понесоа одговорност“, велат од партијата.

- Advertisements -

Социјалдемократите остро го осудуваат објавувањето на снимки коишто задираат во приватноста на граѓаните и личниот живот.

Поврзани новости