Русковска за „Фокус“: Веројатно јас зборувам, но нема шанса некој да биде „заборавен“ во притвор

by fokus 18:46
18:46

Нема шанса некој да биде “заборавен” во притвор, затоа постојат заштитни механизми. Ако сум рекла “заборавен”, тоа е фигуративно кажано, вели обвинителката Вилма Русковска за „Фокус“ откако протече снимка на којшто се слуша глас којшто личи на нејзиниот и во којшто се споменува Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК, за којшто гласот кој наликува на оној на Русковска вели дека два месеца го „заборавила“ во притвор.

-Според она што усепав да го слушнам, веројатно јас зборувам, но разговорот е изваден од контекст. Нема шанса некој да биде „заборавен“ во притвор, затоа има заштитни механизми . Ако сум рекла „заборавен“ тоа е фигуративно кажано, вели Русковска.

Таа претпоставува дека снимката е дел од материјалите кои бизнисменот Орце Камчев ги доставил до Обвинителството за случајот „Рекет“.

-Мислам дека разговорот е во време кога го пријавуваше случајот „Рекет“. Тогаш ја работев и истрагата за организаторите на 27 ми април, додава Русковска.

Ф.Ф.С.

Поврзани новости