Руските сили се повлекле од околината на Киев и од Славутуч

by fokus

Украинската армија во најновиот извештај објави дека „по претрпените значителни загуби“ руските сили се повлекле од околината на Киев.

Двата баталјони на тактичките единици на руската армија се повлекле во Белорусија, што е карактеристично по големи загуби, се наведува во извештајот.

Исто така се наведува дека е забележано „значително намален интензитет на движење од Русија кон Украина“.

Во меѓувреме, градоначалникот на Чернобил , Јуриј Фомичев објави дека руските војници го напуштиле градот Славутуч, каде беа сместени работниците во нуклеарната централа Чернобил.

Руските сили во саботата ја презедоа контролата врз Славутич и накратко го приведоа градоначалникот. По протестите на жителите на градот, Фомичев беше ослободен.

Поврзани новости