Руските сили повторно го ракетирале градот Запорожје

by Fokus

Руските сили извршиле уште еден ракетен напад врз градот Запорожје, а во еден од окрузите избувнал пожар, пренесуваат украинските медиуми.

Шефот на регионалната воена управа на Запорожје, Олександар Старух, ја потврди информацијата дека во раните утрински часови Русите уште еднаш истрелале ракети кон украинскиот град Запорожје. Старух подоцна појасни дека нападот бил извршен со три ракети од системот „С-300“.

Запорожје изминатите неколку дена е меѓу главните цели на руските ракетни напади.

Поврзани новости