Руската амбасада во Британија загрижена дека Меј се согласила да преземе дејствија против Сирија

by fokus 13:45
13:45

Руската амбасада во Велика Британија е загрижена од извештаите дека владата се согласила да преземе дејства против Сирија.

Во соопштението наведуваат дека секој воздушен напад може да ја попречи истрагата на ОЗХО за можната употреба на хемиско оружје во Дума.

„На барање на сириската влада ОЗХО испрати тим за откривање на факти во Дума. Експертите ќе пристигнат утре. Сириските власти ќе ги обезбедат сите релевантни безбедносни гаранции. Русија е подготвена да помогне во обезбедувањето на нејзината безбедност. Ние сме заинтересирани да гледаме независни експерти таму, така што тие можат да ги направат сите потребни тестови без одлагање“, велат од таму.

Условите на теренот, сега кога руската воена полиција е присутна во Дума, се соодветни за спроведување истрага за наводниот инцидент, истакнуваат од амбасадата.

Руските служби за хемиска и радиолошка безбедност велат дека ја посетиле осомничената локација на инцидентот и додаваат дека не пронашле никакви траги од хемиски супстанции.

„Изјавите на Велика Британија во корист на независната истрага јасно се контрадикторни со оние кои автоматски ја поставуваат вината за сириската влада. Воени штрајкови може да се искористат за да се прикријат сите докази, или недостаток од нив, на теренот. Таквата одлука, ако е донесена, со кршење на меѓународното право и Повелбата на Обединетите нации, може да го означи најдоцна во серијата непромислени воени авантури од страна на Велика Британија. Од суштинско значење е да се избегнат какви било чекори кои би можеле да ги ескалираат тензиите“, стои во руското соопштение.

ФОТО: ДФ

Поврзани новости