(ВИДЕО) Романија ги „скрши“ Украинците на ЕУРО 2024

by Fokus

Фудбалерите на романската фудбалска репрезентација со убедливи 3:0 ја совладаа селекцијата на Украина во првото коло од групната фаза на ЕП 2024 година.

Натпреварот се отвори претпазливо со почетен тест на силите, но се чинеше дека Украинците се подобри на теренот и имаат посериозни планови од Романците.

Во првите десет минути Мудрик и Степаненко успеаја да создадат две полушанси за Украинците, но не успеаја да ги претворат во гол.

Избраниците на Сергеј Ребров продолжија да бараат гол и во следните 10 минути, но романската одбрана одлично се исправи.

Во средината на првото полувреме Романците со висок пресинг на бековската линија на Украина успеаја да го израмнат односот на силите, а тоа во целост се исплатеше во 29. минута. По погрешно додавање и панична реакција на Украинците, топката дојде до Станчиу, кој упати удар од 19 метри кој беше неодбранлив за Лунин.

Шокираните Украинци немаа доволно силен одговор, а кон крајот на полувремето можеа да примат уште еден гол.

Станчиу изведе корнер и топката директно ја погоди гредата во моментот кога голманот на Украина повторно беше немоќен.

На крајот на пауза се отиде со резултат 1:0 за Романија.

На почетокот на вториот дел од натпреварот Романците продолжија да создаваат подобри шанси, а беа наградени во 53. минута.

По контранападот на Романија, топката стигна до Марин на околу 25 метри од голот. Марин шутираше бурно и топката отиде под рацете на Андреј Лунин, кој можеше подобро да интервенира.

Целосниот потоп на Украинците се случи четири минути подоцна, кога по комбинација од корнер, Ман испрати центаршут во шеснаесетникот, а Драгуш со нога погоди за 3:0 и буквално крај на секоја неизвесност на овој меч.

До крајот Романците им ја препуштија топката на Украинците и го контролираа противникот, а резултатот не се менуваше.