РФМ со благодарност до навивачите

by Fokus

Ракометната федерација на Македонија изрази јавна благодарност да навивачите за поддршката на синоќешниот натпревар со Фарските Острови.

Македонија победи со 34:26 во реваншот од баражот за пласман на Мундијалот 2025.

– Ракометната федерација на Македонија упатува голема благодарност до сите кои безрезервно дадоа поддршка на машката репрезентација во победата над Фарски Острови. Во рамките на своите програмски определби РФМ како приоритет број 1 ги има промоцијата и унапредувањето на македонскиот ракометен спорт во меѓународни рамки. Честитки до сите македонски селекции кои обезбедија учество на континентално или мундијалско првенство – стои во соопштението на РФМ.

Покрај машката сениорска репрезентација, пласман на Светско првенство обезбеди и женската јуниорска репрезентација.

На следните Европски првенства ќе играат женската сениорска, машката младинска (У-20) и машката кадетска (У-18) репрезентација.

Поврзани новости