Реал ја победи Барселона и остана единствен непоразен во Ла Лига

by fokus

Реал Мадрид попладнево ја совлада Барселона со 3:1 во „Ел класико“ во 9. коло од шпанската Ла Лига.

Карим Бензема го отвори резултатот во 12. минута, Феде Валверде во 35. ја зголеми предноста на Реал. Феран Торес во 83. минута намали на 2:1, а Родриго реализираше пенал во 91. минута за конечни 3:1.

Реал Мадрид се искачи на првото место со 25 бодови, а Барселона е на второто место со 22 бода.ја

Каталопнците загуби првпат во сезоната, Реал Мадрид останува единствениот клуб без пораз во Шпанското фудбалско првенство.

До денешниот натпревар избраниците на тренерот Чави имаа победничка серија од седум натпревари по ред, како и реми во првото коло со Рајо Ваљекано (0:0).

Поврзани новости