Разговорите завршија неуспешно, порача Вучиќ од Брисел

by Fokus

Разговорите во Брисел беа неуспешни во однос на изнаоѓање јасен пат кон нормализација на односите, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по завршувањето на трилатералната средба во рамки на дијалогот Белград-Приштина.

„Албанците имаат свои, ние имаме наши. На крајот ние како Србија го прифативме компромисниот предлог на Европската унија, Курти не сакаше да го прифати и средбата заврши“, рече Вучиќ.

Говорејќи за атмосферата на средбата, претседателот на Србија вели дека имало „многу непријатни работи“.

„Јасно е дека Курти одбива да формира ЗСО, тоа е суштината на се. Затоа Србија не бега од обврските, но ЕУ рече дека работите мора да се направат и ние го прифативме нивниот предлог – и покрај тоа што не ни е воопшто лесно. Курти го отфрли. Ние изјавивме дека од нашата последна средба и декларацијата на „дваесет и седумте“ дека ЕУ направи 22 ескалирачки потези од Приштина“, рече Вучиќ и продолжи:

„Вакви потези имавме и денеска. Во околината на општина Звечан се обидоа да ги заплашат луѓето, па кога го кажав на дијалогот тие се повлекоа. Но тоа се случува секој ден, во последните два месеци имаме имаше 55 отсто повеќе инциденти под Кути отколку во најлошата година за време на кој било друг на власт во Косово. Тие факти овде ги посочивме“.

Мислам дека наскоро ќе добиете потврда од европските претставници за ова, додаде претседателот на Србија.

Како што рече, очигледно е дека времето пред нас не е лесно.

„Србија напорно се трудеше и беше многу конструктивен, сериозен и одговорен партнер на меѓународната заедница. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите во иднина“, изјави Вучиќ за новинарите.

Вучиќ рече дека неуспешните преговори не се „крајот на светот“ и вака одговори на прашањето кој е следниот чекор.

„Не знам што да ви кажам. Секако дека секогаш ќе треба да разговараме, не верувам дека ова е „крајот на светот“. Сигурен сум дека ќе се слушне одговорот кој е одговорен, кој е одговорен, тоа е едноставно нешто што треба да се случи. Она што е важно за нас е дека јас сум сигурен дека мора да продолжиме да разговараме“, изјави Вучиќ во Брисел.

Поврзани новости