Расте бројот на загинати по земјотресот во Индонезија

by Fokus

Бројот на загинати во земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала што денеска ја погоди Западна Јава во Индонезија се искачи на 56, изјави гувернерот на провинцијата Ридван Камил.

Тој изјави дека спасувачите се обидуваат да стигнат до областите блокирани од лизгање на земјиштето.

Локалните власти од Чианџур, град во Западна Јава, изјавија дека десетици згради, вклучително и куќи, се оштетени, а жителите се евакуирани.

– Во регионалната болница Чианџур има околу 700 повредени“, соопшти Националната агенција за вонредни состојби.

Поврзани новости