Путин: Одговорните за овој варварски чин ќе бидат казнети!

by fokus

Путин изрази благодарност до спасувачките служби кои направија сѐ за да спасат што повеќе животи.

Путин рече и дека одговорните за овој варварски чин ќе бидат казнети, објави Би-Би-Си. Тој додаде дека сите напаѓачи се фатени и уапсени.

Група терористи, да потсетиме, во петокот околу 18 часот отвори оган во фоајето и концертната сала Крокус во северозападниот дел на Москва, по што го подметнаа пожарот и побегнаа. Загинаа најмалку 143 лица, меѓутоа Рускиот истражен комитет очекува многу повеќе жртви поради големиот број тешко повредени.

Повеќе од 100 лица се хоспитализирани, од кои половина се во тешка состојба.

Терористите биле уапсени околу 3 часот по полноќ во областа Брјанск додека се обидувале да стигнат до Украина.

Поврзани новости