ПЦЕР: Спасов да беше Ром досега ќе беше во притвор

by fokus 19:05
19:05

И партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) побара оставка од дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика Диме Спасов.

-Бараме да се поведе и кривчна постапка за загорозување на други лица во сообраќај. Не знаеме зошто институциите се уште чекаат. Да беше некој Ром досега ќе беше во притвор, Ромите за ситни кражби лежат во затвор, но Спасов не сака да понесе ниту политичка одговорност – велат од ПЦЕР.

- Advertisements -

Од партијата потсетуваат потестува дека шведската министерка за култура даде оставка откако во нејзиата крв беа утврдени 0,5 промини алкохол.

Поврзани новости