Пронајдени коски и черепи во дворот на Ахмети во Зајас

by fokus 15:17
15:17

Во дворот на семјената куќа на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во село Зајас пронајдени се човечки черепи и коски од екстремитети за кои се претпставува дека се од масовна гробница од 1913 година.

Според кординаторот на тимот за ексхумација Мусли Муслиу, се претпоставува оти остатоците се од 1913 година, а дека телата првично биле запалени па потоа затрупани во стар напуштен бунар.

- Advertisements -

Коските се пронајдени во ексхумацијата на гробницата што започнала вчера, а на местото на настанот денеска излегле и преставници од Јавното обвинителство од Гостивар кои извршиле увид.

Поврзани новости