Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

by Fokus

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Наместа особено попладне, ќе биде нестабилно со пообилен пороен дожд (над 30 литри на метар квадратен) грмежи и силен ветер (над 70 километри на час), локално во форма на невреме.

Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13, а максималната ќе достигне од 15 до 23 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд.

Попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне 20 степени.

Утре наместа ќе има појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и силен ветер, локално во форма на невреме.

Од петок, а особено за време на викендот поради спуштање на студена воздушна маса врнежите од дожд на планините и повисоките места ќе бидат од снег и ќе се формира нова снежна покривка.

Поврзани новости