Принцот Хари ќе мора да плаќа приватно обезбедување при посетите во Велика Британија

by Fokus

Принцот Хари ќе мора да плати за приватно обезбедување при посетите во Велика Британија, откако го загуби судскиот спор против Министерството за внатрешни работи поради полициска заштита.

Само минатата година принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл платија 2 милиони фунти за приватно обезбедување.

Безбедносниот консултант Сајмон Морган, кој исто така е поранешен офицер за кралска заштита, рече дека принцот Хари нема полициска заштита во ОК или САД и ќе продолжи да плаќа за приватно обезбедување.

Минатата година војводата од Сасекс поднесе тужба против Министерството за прекин на полициската заштита, а изгубениот случај ги чинеше граѓаните на Велика Британија 500.000 фунти.

Морган додава дека има докази дека Хари почнал да ужива дел од својата стара кралска заштита благодарение на кралот Чарлс III.

Хари (39) тврди дека одлуката на Извршниот комитет за заштита на правата и јавните личности на Министерството за внатрешни работи, познат како Равец, е неправедна и се заканувала на неговата и безбедноста на неговото семејство, додека неговите адвокати велат дека тој бил „издвоен“ и третиран понеповолно од другите ВИП личности.

Од друга страна, Министерството изјави дека Британија има „ограничени јавни ресурси“ и дека полициската заштита треба да биде ограничена на оние „кои дејствуваат во интерес на државата преку нивната јавна улога“.

Поврзани новости