Претставник на НАТО: Путин води кампања во цела Европа, ќе има убиства, саботажи и пожари

by Fokus

На Русија и недостасуваат муниција и војници за да започне голема офанзива против Украина и мора да обезбеди значителни резерви на муниција од други земји, изјави висок претставник на НАТО.

На брифинг со новинарите, кој сакаше да остане анонимен, официјалниот претставник рече дека рускиот претседател Владимир Путин води тајна кампања во Европа која се состои од планирање атентати, саботажи и подметнување пожари за да ја поткопа јавната поддршка за Украина.

– Она што го гледаме денес се многу големи руски загуби. Русија се обидува да ја окупира територијата. Видовме дека украинската одбрана постигнува значителен напредок – рече претставникот на НАТО.

Тој процени дека Русија може да ја одржи воената економија уште три или четири години.

Силите на Киев на бојното поле се побројни со месеци, бидејќи руската војска одржува жесток офанзивен притисок и полека напредува во источна Украина.

Поврзани новости