Претпладне сончево, попладне нестабилно

by fokus

Денеска во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Попладне, претежно во северните и источните делови од земја, ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Максималната температура ќе биде во интервал од 21 до 29 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност поголема, а од пладневните часови и со умерен ветер од северозападен правец.

Највискота прогнозирана температура е до 27 степени.

Поврзани новости