Премиерот на Каталониа: Сакаме рефернедум за независност

by Fokus

Претседателот на каталонската влада Пере Арагонес денеска по повод националниот ден на Каталонија изјави дека е неопходно да се организира референдум за независност на таа автономна покраина на североистокот на Шпанија.

-Амнестијата не е и нема да биде крај на ништо. Тоа е само неопходен и неопходен чекор кон отворање на патот кон референдумот, изјави Арагонес во Барселона.

-Каталонија треба да одлучи за својата иднина и ќе одлучи на референдум. Ова го браниме на улица, во институциите и во преговорите, додаде тој, обраќајќи се до шпанската влада, кралската куќа и судовите.

Амнестијата за организаторите на забранетиот референдум во 2017 година е услов под кој двете сепаратистички партии ќе му понудат поддршка на актуелниот шпански премиер Педро Санчез да формира влада и да остане на власт уште четири години.

Каталонската републиканска левица (ЕРЦ) на Арагонес и Централно-десничарската партија Заедно за Каталонија, предводена од поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемонт во егзил, може да добијат предност во парламентот.

Поврзани новости